בלוגינון - בלוג שכולו גינון

כנימות עלה ואיך נפטרים מהן


הבעיה עם כנימות העלה היא שהן מוצצות את הלשד מהגבעולים והעלים של הצמח ומחלישות את הגזע. אפילו יותר גרוע, הן גם מפיצות מחלות, כשהן קוצפות מצמח לצמח ומתרבות במהירות.

כנימות עלה (Aphids) הן חרקים קטנים שמגיעים לגודל 10 מילמטרים מקסימום. הן בדרך כלל ירוקות או שחורות, אבל לפעמים הם אפורות, תלוי איפה אתה גר ובאיזה מין של כנימה מדובר - קרא עוד על זיהוי כנימות באתר צמח ישראלי.

הנה כמה שיטות אורגניות לטיפול בכנימות עלה:

1. גילוי מוקדם של כנימות העלה מקל על ההתמודדות - אם יש לך כנימות אחדות, פשוט נגב אותן במטלית רכה. חובה להקפיד לבדוק שוב בכל יום או יומיים עד שתפסיק לראות אותם.

2. "שפריץ" של מים מהצינור הוא לעתים קרובות כל מה שצריך כדי להיפטר מכנימות. שוב, צריך לחזור על זה אחרי כמה ימים אם אתה רואה עוד כנימות על הצמחים שלך.

3. סבון עובד טוב מאוד נגד כנימות עלה, במידה ואין הרבה כנימות עלה הוא בחירה טובה. ודא שאתה מנקה היטב את החלק התחתון של העלים, זה האיזור שבו הם בדרך כלל מתחבאים.

4. שקול הוספת חרקים מועילים למערכת האקולוגית שלך, בעיקר כמו ארינמל, מושית השבע וזחלים ידידותיים אחרים. טורפים רעבתניים כאלו עוצרים את ההתפשטות הכנימה בתוך זמן קצר.

5. שקול להכניס מושבות נמלים קטנות, בהנחה שאין לך בגינה צמחים שנמלים פוגעות בהם. הנמלים יכולים לחסל את כל כנימות עלה במן קצר. עם זאת, נמלים מזנים מסויימים עשויות להגן על הכנימות וכך להפריע לך בקטילתן.

6. מחקרים מדעיים הראו שציפור מהסוג ירגזי מסוגלת ללקט כ75 ק"ג של כנימות עלה כדי להאכיל את גוזליה בזמן הקינון. הירגזי אף מלקט מזיקים נוספים כמו חרקים קטנים וזחלים ממינים שונים.
שקול הוספת שובך קינון בגינתך האורגנית והזמן את הירגזי להיות חלק מהגינה

7. צמחים המפרישים שמנים אתריים לאויר מרחיקים את כנימות העלה, לכן מומלץ לשלב בגינה האורגנית צמחים כמו זוטה לבנה, נענע, אורגנו, לבנדר ועוד, רוב מיני הצמחי שבמשפחת השפתניים מתאימים לביצוע המשימה.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין