בלוגינון - בלוג שכולו גינון

שתילה וגידול נוריות בגינה או בבית


נורית היא סוג של גיאופיט, הנורית הינה צמח בר מוגן בישראל, הפורח במרבדים אדומים לרוב. במקרים נדירים ניתן למצוא אותו בצבעים כתום עד צהוב.

לנורית כ-400 מינים שלרובם תפוצה קוסמופוליטית, מומלץ לשתול את הנוריות  החל מחודש אוקטובר ועד סוף חודש דצמבר, לאחר הגשמים הראשונים כאשר הטמפרטורה יורדת.

מקור השם

מקור השם הארמי הוא  נוּרִיתָא מהשורש נו"ר המשותף לעברית ושפות שמיות נוספות,  בעקבות  הפריחה של הצמח בצבעי האש.

מועד השתילה

את פקעות הנוריות מומלץ להשרות 8-12 שעות במים להתפחה לפני ההטמנה. כדאי לשתול את הצמחים בריכוזים גדולים כדי להפיק את המירב מהפריחה יש למקם את הנורית בשטחים קרירים ומוצלים למחצה, עד בערך 15 מעלות.

אז איך לשתול נוריות

ניתן לשתול את פקעות הנוריות בדשא , ופריחתן תרענן את מראהו בחורף. גובהו 25 ס"מ, שכיח ובולט בנוף בזכות פרחיו הגדולים, צבעם העז והברק המיוחד שלהם.

מומלץ לשלב בשתילת הנוריות גיאופיטים נוספים כמו רקפות,פרזיות וכלניות כך שערוגת הפרחים תפרח במגוון צבעים.

תקופת הפריחה הטבעית היא מסוף פברואר עד מאי, והיא מושפעת מטמפרטורת הסביבה, כך שכל עוד הטמפרטורה נמוכה, הפריחה נדחית. לפקעות הנוריות כושר רבייה וגטטיבית גבוה המאפשר התרבות מהירה של הפקעות.

עם סיום תקופת הצמיחה בחודשים מאי-יוני הגבעולים והפרח קמלים והפקעת נכנסת לתקופת תרדמת. אם נרצה להקדים את תקופת הפריחה, ניתן לעשות זאת על-ידי קירור הפקעות. הנוריות בעלות טעם חריף ורעילות מאוד לצאן ולאדם כאשר הן טריות.

נוריות ניתן לגדל בערוגות פתוחות או במרפסות, באדניות או בעציצים.

כיוון שתילה

שותלים את הנורית כאשר השורשים המעובים כלפי מטה. שתילת הפקעת בצורה שאינה נכונה, תאלץ את הצמח להתהפך בכוחות עצמו - מה שעלול לקחת מספר ימים או שבועות ,ועלול לגרום לעצירת הצמיחה בכלל - במקרים קיצוניים.

הטמנת הפקעות תהיה באדמה מנוקזת ומזובלת היטב בדשן או בזבל אורגני שאינו חדש, שכן, זה עלול להרוג את הפקעות. עומק השתילה הוא בדרך כלל כפול מקוטר פקעת הנורית.

לאחר השתילה

יש לשמור על לחות הקרקע באמצעות השקיה עד לממטרי החורף. יש להימנע ממים עומדים היכולים לגרום לרקבון הפקעות.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין