בלוגינון - בלוג שכולו גינון

שתילה וגידול רקפות בעציץ


הרקפת היא אחד הצמחים היותר ציוריים ומיוחדים שפורחים בחורף. הטקסטורות שעל העלים וצורת הפריחה הופכות את הרקפת לצמח ייחודי שאין דומה לו.

כצמח בר בישראל נפוצות הרקפת המצויה והרקפת היוונית. עם זאת, על ידי הכלאות של בוטנאים, נוצר המין רקפת תרבותית שהוא הנפוץ כצמח תרבותי בישראל.

בחודש אוקטובר, נובטים ניצני הפריחה. החל מחודש ינואר ועד סוף פברואר, הרקפת פורחת במלואה ונראית כמו זר שזור בעל 40-50 פרחים.

גידול הרקפת בבית

בעונת הפריחה, הרקפת חייבת להיות ממוקמת באיזור קריר, מאוורר ומואר היטב אך ללא שמש ישירה. עלי הרקפת גדולים ומאדים הרבה מים, לכן יש לדאוג להשקייה יציבה ומבוקרת. מחסור במים יגרום לקמילת העלים ועודף מים עלול לגרום לרקבון הפקעת.

ההשקייה גורמת לניקוז חומרים מזינים מהקרקע, לכן מומלץ לדשן מידי שבועיים.

יש לגזם עלים ופרחים יבשים על מנת לאפשר צמיחה טרייה וכדי לפתוח אור לעלים התחתונים.

בקיץ מופיעים ניצני פריחה מוקדמים, לניצנים אלו אין ערך והם מקשים על פקעת הרקפת להתפתח, לכן מומלץ לגזם אותם במרחק 2 ס"מ מהפקעת. יש להשתמש במזמרה חדה-תלישת גבעולים חושפת את הפקעת למחלות רבות.

תכונות הרקפת
  • רקפת  מצויה : הינה פרח דו מיני, שאינו קוצני ואינו בשרני. צבעי כותרתו הם לבן או סגול. הוא נמצא בתפוצה ים תיכונית וגדל בקרקעות שאינן מלוחות.
  • רקפת יוונית : הינה פרח בעל תכונות זהות לרקפת המצוייה. צבעי כותרתו הם ארגמן וורוד. הוא נמצא בתפוצה ים תיכונית וגדל בקרקעות שאינן מלוחות.

 

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין