בלוגינון - בלוג שכולו גינון

שתילה וגידול עגבניות שרי בעציץ או בגינה


עבגניות שרי הן ללא ספק ההפתעה של כל סלט. אמנם, הן מזכירות בטעמן את טעם העגבניה, אך עגבניות השרי הן מתוקות יותר. ישנם שלושה כללי בסיס לגידול עגבניות שרי - בחירת הזן הנכון, שתילה נכונה וטיפול נכון ושוטף.

כאשר עוקבים נכונה אחרי הכללים - ניתן לגדל עגבניות שרי אפילו כאשר אין מקום לשתילתם בגינה עצמה. כל עוד יש לנו מרפסת אליה מגיע אור השמש - נוכל לגדל צמחי עגבניות שרי שיניבו פרי כל הקיץ.

בחירת הזן

שתילים של עגבניות שרי הינם שתילים גדולים יחסית התופסים מקום רב, לכן יש לבחור זן שגדל בצורת שיח ואינו משתרך.
לשם כך יש לבחור בקפידה את זן העגבניה הרלוונטי לדרישה. כדאי לציין שהם מיועדים לשתילה במיכל ולא בגינה.
להשגת המטרה, עומדים לרשותכם אלפי זנים של סולנום עגבנייהניתן להגיע לכל משתלה ולבקש את הצמח הרצוי.

שתילת העגבניות

יש לבחור את הכלי המתאים לצמחי העגבניות שריהכלים המתאימים ביותר הם מיכלי פלסטיק. ניתן להשתמש גם בכלי עשוי פיברגלס. בכל מקרה, אין לבחור בכלי חרס, כיוון שהחרס נוטה לאדות נוזלים, בשונה ממיכלי פלסטיק או פיברגלס. עגבניות השרי אמנם אוהבות חום, אך בכלי חרס הן יתייבשו לחלוטין.
לאחר בחירת המיכל המתאים, יש לוודא כי הוא מנוקז היטב על מנת שהעגבניות לא יירקבו (צמח עגבניית השרי נרקב אם הוא אינו נמצא במקום מנוקז).

קומפוסט כבסיס לשתילה 
הוא האידיאל. ניתן גם להשתמש באדמת כבול-גם היא מתאימה לשתילת עגבניות שרי. אין להשתמש באדמה מהגינה כיוון שהיא כבדה מדיי לגידול בעציצים ותהפוך לקשה יותר ויותר עם כל השקייה.
יש למלא את חלקו התחתון של המיכל באדמה ולהניח בו את שתיל עגבנית השרי. גובה האדמה של שתיל עגבניית השרי צריך להגיע לגובה המיכל.
לאחר מיקום השתיל באדמה ווידוי הגובה של האדמה, יש למלא אדמה עד לגובה של 2-3 ס"מ מסוף המיכל (על מנת להותיר מקום למים וטיפול ללא לכלוך).

טיפול שוטף בצמח עגבניות השרי

עיקר התחזוקה בצמח עגבניית השרי היא השקייתו. יש להקפיד להשקות את העציץ באופן קבוע.הדרך הטובה ביותר לבדוק מתי צריך להשקות, היא להכניס אצבע יבשה לאדמה בעציץ. אם 5 הסנטימטרים הראשונים יבשים-זהו הזמן להשקות.
בכל פעם שמשקים את העציץ, החומרים המזינים מהאדמה נשטפים. זאת מכיוון שצמחי עגבניית השרי ניזונים בכמויות גדולות. לכן, יש לדשן באופן קבוע-פעם בחודש.
מומלץ להשתמש בכלובים או יתדות בשביל לייצר תמיכה בצמח. על מנת לקבע בצורה יציבה, יש לחבר את יתדות ההדליה למיכל שבו שתולות עבגניות השרי. 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין