בלוגינון - בלוג שכולו גינון

טיפים להתקנה יעילה של מערכת השקיה בגינת נוי


משבר המים אשר פוקד את ישראל בשנים האחרונות, יחד עם עליית מחירי המים גורמים ללא מעט מאיתנו לחשוב פעמיים לפני הקמת גינה. 
אך בעזרת תכנון יעיל של מערכת השקיה, ניתן להנות מגינה מטופחת ויפה תוך חסכון במים ובכסף.

שיטות השקיה

בעולמות הגינון והחקלאות קיימות שיטות השקיה שונות ומגוונות. אך כאשר מדובר בהשקיית הגינה הפרטית, ישנן שלוש שיטות השקיה עיקריות: המטרה, התזה, טפטוף.  ונבחר בכל אחת מהן בהתאם לאופי הגינה ולסוג הצמחיה בה.

השקיה בהמטרה - השקיה באמצעות ממטירים / ממטרות. פיזור כמויות גדולות של מים על הקרקע. נשתמש להשקיית צמחים הדורשים הרטבה מלאה ושטחי דשא גדולים.
בשוק קיים מגוון רחב של ממטרות וממטירים, אשר ברובן ניתן לקבוע את הגזרה ואת מרחק ההשקיה. הסוג הנפוץ ביותר היום, בעיקר למדשאות, הינו ממטירי גיחה אשר מוטמנים באדמה ועולים בעת פתיחת הברז. רובם מגיעים עם סט של דיזות הקובעות את מרחק ההשקיה.

השקיה בהתזה - ההשקיה מתבצעת באמצעות מתזים, קרוב לקרקע, בגזרה קבועה ובעוצמה חלשה. שיטה זו משמשת לרוב למשטחים צרים ולצמחים הדורשים הרטבה מלאה.
קיימים סוגים רבים של מתזים הנבדלים אחד מהשני במרחק ההתזה ובגזרת ההשקיה. 

השקיה בטפטוף - שחרור איטי של מים בכמויות קטנות באמצעות טפטפות המותקנות על גבי צינורות. השקיה בטפטוף חסכונית מאוד במים ומעניקה לצמח את כמות המים הנדרשת לו. בשוק קיים מגוון רחב של טפטפות אשר נבדלות אחת מהשנייה בגודלן, בסוגן ובכמות המים שהן מוציאות (2 ליטר בשעה, 4 ליטר בשעה וכו'). שימוש בטפטפות נעשה בעיקר בעצים ובשיחים. את הטפטפות נבחר בהתאם לכמות המים שהצמח זקוק לה. ניתן לרכוש צינור שעליו כבר מותקנות הטפטפות (כל 30 ס"מ, כל 50 ס"מ ועוד) או לרכוש צינור עיוור באופן נפרד וטפטפות באופן נפרד ופשוט להתקין באופן עצמאי בהתאם למרחקים ולכמויות הרצויות. מומלץ לרכוש טפטפות מווסתות על מנת להבטיח טפטוף אחיד לכל אורך הקו.

בקרת השקיה

הדרך הטובה ביותר להשקיה יעילה וחסכונית היא לעשות שימוש במחשב השקיה, אשר מחובר לברזים חשמליים. את מחשב ההשקיה נתכנת לתוכנית הרצויה והוא יפקוד על פתיחת וסגירת הברזים בגינה. כך, לא יגרם מצב של בזבוז מים או מצב שבו עלול למות צמח בשל חוסר השקיה. 
ניתן למצוא היום סוגים רבים של מחשבי השקיה: קיימים מחשבים אשר עובדים על מתח AC ויש כאלה אשר עובדים על סוללה, קיימים מחשבים אשר פוקדים על קו מים אחד בלבד ויש מחשבים יותר יקרים שאיתם ניתן לשלוט על מס' קוים ועל מספר ברזים.

לסיכום, חשוב לדעת את דרישות המים של כל צמח יש ולתת דגש למרחקים בגינה (גם של הצמחים וגם של ציוד ההשקיה). 
תכנון מערכת השקיה הוא חלק חשוב מתהליך הקמת גינה. תכנון נכון יחסוך במים ובכסף, יספק לכל צמח את כמות המים לה הוא זקוק ויעניק לגינה מראה ירוק ומטופח.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין