בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול עגבניות אורגניות בבית


אחת ההנאות של הקיץ הוא אכילת עגבניות טריות ובשלות מתוצרת אורגניות, עדיין חמות קצת מהשמש. באיכות שאין לעגבניות הטפלות והקמחיות שקונים בסופרמרקטים.
החדשות הטובות הן שגם אם אין לך מקום לשתילת צמחי עגבניות בגינה שלך, אתה עדיין יכול לגדל עגבניות.

כל עוד יש לך מרפסת שיש בה שמש, אתה יכול לגדל עגבניות אורגניות שיניבו עגבניות כל הקיץ.
יש שלושה חוקים חשובים לגידול עגבניות במיכל: זן העגבניות, שתילה נכונה , וטיפול שוטף נכון. הקפדה על שלושת החוקים האלו תניב לך עגבניות אורגניות איכותיות בתוך זמן קצר.

בחירת הזן

כל מי שראה שתילי עגבניות אורגניות גדלים בגינה יודע שהם צמחים גדולים שתופסים הרבה מקום, צמח העגבנייה דורש הדלייה במקומות יציבים שיהיו מסוגלים לתמוך במשקל שעתיד להיות לצמח. לכן הדבר הראשון שצריך לוודא, הוא בחירת הזן המתאים לגידול במיכל, בעיקרון צריך לבחור זן שגדל יותר בצורת שיח ופחות משתרך, קיימים אלפי זנים של סולנום עגבנייה שיתאימו למילוי המשימה. כל משתלה אורגנית מחזיקה לפחות זן אחד שיתאים, הקפד לבקש מהמוכר במשתלה את הצמח המתאים.

שתילת צמחי העגבניות

ברגע שמצאת את הזן המתאים ביותר, הגיע הזמן לשתול אותו. הדבר הראשון שיש לשקול כאן הוא הכלי שיכיל את צמח העגבניות.
באופן כללי, מיכלי פלסטיק או פיברגלס מספיק טובים לגידול עגבניות. ישנן שתי סיבות לכך. ראשית, פלסטיק ופיברגלס, שלא כמו כלי חרס, לא מאדים נוזלים במהירות. למרות שהעגבניות אוהבות חום, הן בהחלט לא אוהבות להתייבש.

הסיבה השנייה היא כלכלית נטו : צמח העגבניות דורש מיכל די גדול (לפחות 40 ס"מ עומק ומומלץ אף יותר), ומיכל מחימר עשוי להיות  די יקר בגדלים האלו. הפלסטיק הוא זול, גם כאשר אתה מחפש מיכלים גדולים מאוד.

ברגע שמצאת את המיכל המתאים, יש לוודא שהוא מנוקז כראוי. צמח העגבנייה יירקב אם הוא יושב באדמה לא מנוקזת.

כל אדמת שתילה אורגנית באיכות טובה תתאים לגידול עגבניות. רק אל תשתמש באדמה שאספת מהגינה, היא כבדה מידי לגידול בעציצים. וככל שתשקה היא תתקשה יותר ויותר.
אדמת כבול או קומפוסט כבסיס לשתילה, היא האידיאלית.
יש למלא את החלק התחתון של המיכל באדמה ולהניח את שתיל העגבניה, גובהה האדמה של שתיל העגבניה צריך להגיע לגובהה המיכל. לאחר שמיקמת את השתיל על האדמה וווידאת שהגובהה נכון, אפשר למלא את שאר האדמה. יש מלא אדמה עד לגובהה של 2-3 ס"מ מסוף המיכל כדי להשאיר מקום למים ולאפשר טיפול מבלי ללכלך את האיזור.

טיפול שוטף בצמח העגבנייה

הדבר החשוב ביותר בתחזוקת צמח העגבניה הוא ההשקיה, יש להקפיד להשקות באופן קבוע. הדרך הטובה ביותר לבדוק מתי צריך להשקות היא לדחוף את האצבע לתוך האדמה. אם 5 הסנטימטרים הראשונים יבשים, הגיע הזמן להשקות. צמחי העגבניות הם ניזונים כבדים, ובכל פעם שאתה משקה, אתה שוטף את חומרים מזינים מהאדמה. כפיתרון, יש לדשן באופן קבוע, פעם בחודש זה טוב,

שני דברים נוספים שצריך לשקול הם חיפוי ותמיכה. אפילו זני עגבניות קומפקטיים יותר ייהנו מתמיכה כלשהי. כלובים , יתדות, או כל דבר שנעשה בתוצרת ומתאים למיכל הוא אפשרות טובה.

מומלץ לחבר את  הכלוב או את יתדות ההדליה למיכל שבו שתולות העגבניות כדי להבטיח יציבות קבועה.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין