בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול לואיזה לימונית בגינת הבית


לואיזה לימונית הינה צמח רב שנתי בעל ריח וטעם לימוני חזק שניתן לגידול כמעט בכל מקום. עלי הלואיזה משמשים בעיקר לחליטת תה, אך ניתן גם לשלב את הלואיזה כתוספת נהדרת לתבשילים, סלטים וקינוחים.

ללואיזה לימונית סגולות רפואיות רבות ומסייעת בהתמודדות עם בעיות רפואיות שונות.
כל אחד יכול לגדל לואיזה לימונית בקלות, בערוגת הגינה או בעציץ. במספר צעדים פשוטים ניתן להנות מעלי לואיזה טריים ונקיים מריסוסים כמעט כל השנה ובמיוחד בימי החורף הקרים.
לואיזה לימונית אוהבת חום ושמש ישירה ולכן חשוב למקמם את הצמח במקום בו יהיה חשוף לשמש מלאה ברוב שעות היום.
את שתיל הלואיזה, הניתן להשיג בכל משתלה, הכי מומלץ לשתול בתקופת האביב (או בתחילת הקיץ) ובמרחק של לפחות כמטר אחד מצמחים אחרים.
ניתן לשתול את הלואיזה גם בסתיו או החורף אך זה לא מומלץ מפני שהלואיזה היא צמח הרגיש מאוד לקור וכדאי שאת החורף יעבור לאחר שהוא גדל והתחזק במהלך הקיץ.

טיפול שוטף בלואיזה

הכנת הקרקע: בבואנו לשתול את הצמח, על הקרקע להיות אוורירית, קלה ומנוקזת היטב. וכך גם לכל אורך גידול הלואיזה.
השקיה: לואיזה לימונית אוהבת הרבה מים ולכן יש להרבות בהשקיה. יש לשמור על קרקע לחה תמיד אך לא מוצפת. במידה והלואיזה גדלה באדנית או בעציץ, חשוב לנקז את התחתית משאריות מים.

בחורף, ענפים רבים בלואיזה ימותו ורוב העלים ינשרו או לא יתפתחו מספיק. ולכן, בעונת הסתיו חשוב להקפיד על גיזום הענפים כהכנה לקראת הקור.ובסיום החורף יש לגזום את הענפים המתים.
אם הלואיזה גדלה בעציץ או אדנית, בימי חורף קשים מומלץ להגן על הצמח מפני הקור ולהכניסו למקום מעט חמים יותר. כאמור, הלואיזה רגישה לקור ואף עלולה למות בטמפרטורות נמוכות מדי (מתחת לשתי מעלות). במידה וניא שתולה באדמה, מומלץ לכסותה בנילון עבה במידה ויש חשש לקרה.

בקיץ, חשוב להשגיח על צמח הלואיזה מפני כנימות עלה המתרבות במהירות.

ללואיזה לימונית פרחים קטנים ולבנים. ללא זרעים וללא פירות.
פורחים בחודשים יולי - ספטמבר. על מנת לחזק את הלואיזה, כדאי לדלל את פריחתה.
את עלי הלואיזה ניתן לקטוף בחודשי האביב המאוחרים ובקיץ שכן אז הם קיבלו מנת שמש טובה והתפתחו יפה. בעלים ניתן להשתמש כשהם ירוקים וטריים או לייבשם לשימוש מאוחר יותר.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין