בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול פלפל חריף בעציץ או בגינה


פלפלים חריפים הם קבוצה של זני פלפלת חריפים המשמשים אותנו רבות במטבח-בין אם בבישולים, בסלטים ויש אפילו האוכלים אותם חיים. גידול שיח של פלפלים חריפים הוא פשוט למדי וללא ספק-כל אחד יכול.

אחד היתרונות בגידול פלפלים חריפים הוא שהם גדלים כמעט בכל קרקע. הדבר שחשוב לשים לב אליו כאשר שותלים פלפלים חריפים הוא שהאדמה בה מגדלים אותם היא קלה ומנוקזת היטב.

צמח הפלפלים יכול לגדול גם באדנית או בעציץ. התנאי היחיד הוא שאלו יוצבו במקום שטוף שמש, לגידול פלפלים חריפים נדרשות לפחות שש שעות של שמש מלאה ביום.

אפשר לגדל שיח של פלפלים מזרעים או משתילים קטנים שניתן לרכוש בחלק מהמשתלות, שיח הפלפל חריף רגיש לשינוי תנאים קיצוני (כמו להוציא אותו מהחממה של המשתלה לגינה שלכם) ולכן מומלץ לגדל את הפלפלים שלכם מזרעים שינבטו במקום שבו הצמח יגדל.

רוב צמחי הפלפל יניבו פירות כ2-4 חודשים מיום הנביטה במידה ויקבלו את תנאי הגידול המתאימים. רוב זני הפלפל חריף מניבים פירות בלי הפסקה עד שהצמח מת בגיל 2-3, זני פלפל מסויימים מסוגלים לחיות כ5 שנים.

בהתאם לזן הפלפלים כך משתנים גם התכונות של הצמח, קיימים שיחי פלפלים שמגיעים לגובה חצי מטר ויש שמגיעים ל3 מטרים. לכן רצוי לבחור את הזן המתאים למקום הגידול ולא רק לטעם של הפלפלים.

זני פלפל חריפים בישראל

בישראל מגודלים עשרות זני פלפלים חריפים בעיקר מ3 מיני פלפלת שבמשפחת הסולניים

  1. Capsicum annuum - מין הכולל זנים של צמחי בגובה 1-3 מטרים, כמעט כל הזנים במין דורשים הדליה. רוב הזנים מתוקים עד חריפים מאוד. הזנים המוכרים בישראל הם גמבה, פפריקה, קאיין, חלפניו, סונורה וג'ואלה פינגר.
  2. Capsicum frutescens -מין הכולל זנים בגובה עד 1.5 מטר. הזנים גויאנה, טבסקו, ופירי פירי (עין הציפור) מגודלים בישראל.
  3. Capsicum chinense - המין שמכונה בישראל פלפל צ'ילי, רוב הזנים מגיעים לגובה 1.5 מטר וחלק קטן ל2 מטרים. מין הפלפלת עם הזנים החריפים ביותר, כולל את הקרולינה ריפר, הבנרו, פתאלי, טרינידד מורגה סקורפיון, דורסט נגה ו7 פוט מגודלים בישראל. 

קיימים זני פלפלת שהוכלאו וטופחו על ידי חובבי פלפלים, הפלפל בהוט ג'ולוקיה פותח מהמינים Capsicum Chinense והמין Capsicum frutescens.

הנבטת זרעי פלפלים

השלב החשוב ביותר הוא בחירת זרעים מובחרים ממקום אמין ובטוח, הדרך הכי טובה להשיג זרעים טובים בביטחון מלא הוא פשוט לקחת פלפל מהזן הרצוי ולהוציא ממנו את הזרעים. במידה ולא מצאתם פלפל מהזן הרצוי ניתן לרכוש זרעים ברוב המשתלות.
נביטת זרעי הפלפלת משתנה בהתאם לזן ואורך בין 3 ימים לחודש גם בתנאי מעבדה הכי טובים. לכן חשוב להיות סבלניים ולא לזרוק הכל לפח מחשש שלא ינבוט כלום. זני פלפל מהמין Capsicum annuum בדרך כלל נובטים הכי מהר והכי קלים לגידול.

לפני הזריעה, רצוי להשרות את הזרעים ל24 שעות במקום חשוך, השריית הזרעים במים מגדילה את אחוזי הנביטה ומזרזת את קצב הנביטה באופן משמעותי.

אחרי ההשריה שותלים את הנבטים בעציצים קטנים ומעבירים אותם לאדמה או לעציצים גדולים כשיגיעו לגובה 10 ס"מ לפחות - כחודשיים לאחר הנביטה.

במהלך גדילת הנבטים,חשוב לשמור על טמפרטורה יציבה ככל האפשר ולהשקות כשהאדמה מתייבשת.

בתמונה : צמחי פלפל מוכנים לשתילה

צמחי פלפלים צעירים רגע לפני שתילה

גידול שיח הפלפלים בעציץ

גידול שיח הפלפלים בעציץ נותן לצמח תנאים טובים כמעט כמו גידול בתנאי מעבדה ולכן הוא הופך לקל יותר, הסביבה של הצמח נקיה והוא מנותק ממנה.
זנים פלפל מסויימים יסתפקו במיכל בנפח 3 ליטרים בלבד. למרות זאת, לגידול שיח פלפלים בעציץ מומלץ לבחור מיכל בגודל 8 ליטרים לפחות, לזנים גדולים כמו גמבה רצוי לבחור במיכל גדול יותר.
עם קצת יצירתיות, אפשר לגדל גם כמה צמחי פלפל מסוגים שונים במיכל גדול.

בתמונה למטה : מיכלים בנפח 25 ליטרים. מימין זן גדול שדורש יותר אדמה ומשמאל זן קטן.

עציצי פלפלים חריפים

בתמונה למטה : מגדל פלפלים המורכב מ3 מיכלים, למטה מיכל בנפח 25 ליטרים עם 4 צמחים, מעליו מיכל 10 ליטרים עם 3 צמחים ומעליו מיכל 3 ליטרים עם צמח אחד. חשוב לבחור זנים נכונים בהתאם לגודל העציץ!

מגדל פלפלים

כדי לשתול במיכל יש להכין תערובת אדמה המורכבת מ75% כבול נקי ו25% קומפוסט. ולהוסיף לעציץ שכבת קומפוסט קטנה פעם בכמה חודשים.

שיח הפלפל לא אוהב יותר מידי מים ולכן רצוי להשקות רק כשהאדמה מתייבשת, נוגעים בחלק העליון של האדמה ומשקים רק אם הוא יבש לגמרי.

גידול שיח הפלפלים באדמה

לגידול הפלפל באדמה אתגרים שונים, בעיקר מחלות קרקע ומזיקים שמגיעים אליו בקלות מהאדמה, לכן רצוי לגדל את שיח הפלפלים בבית רשת ולכסות את האדמה.
השקיה בטפטפות היא הפתרון הכי טוב להשקיה, חשוב להשקות בצורה סדירה אחרת הפרחים יפלו טרם החנטה.
לפני שתילת הפלפל באדמה חשוב לטייב אותה בעזרת קומפוסט או זבל.

טיפול בשיח הפלפלים

שיח פלפל בוגר לא דורש יותר מידי תשומת לב, יש לגזם את הענפים המתים אחת לכמה חודשים ולקטוף תמיד את הפלפלים הבשלים ולהכין דברים טעימים. אחת לחצי שנה רצוי לתלל אדמה חדשה ועשירה על הצמח.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין