בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול מליסה רפואית בגינה או בבית


מליסה רפואית היא צמח תבלין ריחני בעל סגולות רפואיות. גידול מליסה רפואית לא מצריך טיפול מיוחד ורבים מגדלים אותה בגינתם לצורך הכנת חליטות תה בטעם מנתה לימונית וכצמח נוי.

צמח המליסה רפואית הוא מין במשפחת השפתניים, וכמו רוב המינים במשפחה, הואמפריש לאויר שמנים אתריים הדוחים חרקים קטנים כמו פשפשים, כנימות עלה, אקריות וכדומה, אך מושכת אליה דבורים.
התכונות האורגניות האלו הופכות את צמח המליסה רפואית לשכיח מאוד בגינות אורגניות כמדביר טיבעי וכמסייע להפריה טבעית.
הדבורים הנמשכות אל צמח המליסה חיוניות להפריית צמחים כמו דלעת, מלפפונים, קישואים ושאר מיני הצמחים המואבקים רק על ידי דבורים. כדאי לקחת יתרונות אלו בחשבון כאשר בוחרים את המיקום לגידולה בגינה האורגנית על מנת לנצל תכונות אלו כראוי.

זריעה ונביטה

מומלץ לזרוע את זרעי המליסה בעונת הסתיו או בחורף. את הזרעים יש לתחוב בעומק של כ-5 ס"מ באדמה ובמרחקים של כ-30 ס"מ זה מזה. על האדמה להיות לחה ומנוקזת ולהמצא במקום מוצל חלקית.
יש להקפיד להשקות את האדמה באופן סדיר אך אין להשקות יותר מדי.

בין שבועיים לחודש מיום הזריעה, תחל הנביטה של המליסה הרפואית. 
גם בתקופת הגידול וגם לאחר הנביטה - הצמח דורש איזור לח ומוצל. 
מליסה רפואית גדלה בקצב מהיר ובעלת נטייה להשתלטות על צמחים אחרים. לכן, מומלץ לתחמה ומדי פעם להוריד את העלים החלשים והפצועים. יש להמנע מלפגוע בשורשים.

גידול וטיפוח מליסה רפואית

המליסה הרפואית לא זקוקה להרבה אור שמש שאף אחד משלבי צמחיתה, שמש ישירה אף מזיקה לגדילתה.

מרגע פריחתה של המליסה הרפואית, ניתן להשתמש בעליה לאורך כל השנה. יש, כאמור, להקפיד לכל אורך הזמן על הצללת הצמח ועל לחות האדמה.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין