בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול ורדים בגינה, או בעציץ במרפסת הבית


לוורד קיימים עשרות אלפי זנים, שונים ומגוונים. בישראל, נפוצים שני מיני ורדים שלהם מאות זנים בצבעים שונים. גידול ורדים בצורה ראויה יכול לאפשר צמיחה והתפתחות שתמשך שנים רבות בכל גינת נוי.

בסוג ורד שממשפחת הורדיים קיימים כ- 200 מיני צמחים פורחים רב-שנתיים. בזמן החורף הורדים בד"כ נכנסים לתרדמת ומתחילים לפרוח שוב בתחילת האביב.

ישנם מיני ורדים אשר פורחים פעם אחת בשנה, אך רוב מיני הורדים פורחים החל מהאביב, במשך הקיץ ועד לתחילת החורף.

על מנת לאפשר גידול ורדים בגינת הנוי ולהבטיח צמיחה בריאה לשנים רבות, ישנם מספר שלבים שדורשים תשומת לב:

שלב ראשון: בחירת השתיל

בכדי לדעת אם השתיל שבחרתם בריא ומוכן לשתילה, מומלץ לרכוש שתיל שבו השורש חשוף וניתן לבחינה. שורש בריא הוא בעל סעיפים ובאורך של שלושים ס"מ בערך. בשתיל עצמו ניתן יהיה להבחין במספר זרועות המכילות מקורות לפריחת הוורד בעתיד.

כדאי מאוד לשמור על השורש לח עד רגע השתילה.

שלב שני: השתילה

מומלץ לשתול ורדים בין החודשים ינואר-פברואר. יש לשתול אותם בקרקע מאווררת ופורייה ובמקום שבו הם נחשפים לשמש ישירה ומלאה.
מחסור בשמש עלול להוביל את הוורדים להיות רגישים למחלות ואף מקטין את כמות הפרחים ואת קצב פריחתם. כמו כן, כדאי לשתול את הוורדים הרחק מצמחים הגומעים כמויות מים גדולות.

בכדי לשתול את הוורדים כראוי, מומלץ לערבב קומפוסט או זבל אורגני באדמה. את הורדים שותלים בעומק של כ-40 ס"מ באדמה ובמרחק של כ-40 ס"מ זה מזה.

שלב שלישי: השקייה

ורדים אוהבים מים. בעונות הלבלוב, שתיל בוגר של ורד זקוק לכ-5 ליטר מים ביום. בתקופת החורף יש לזכור להשקות מעט באיזורים שבהם לא ירד גשם (מתחת לפרגולות וכדומה). למרות זאת, יש להיות זהירים שלא להשקות יתר על המידה, השקייה עודפת עלולה לגרום לריקבון השורשים ולקמילת העלים.

שלב רביעי: דישון

מומלץ להתחיל לדשן את הוורדים רק לאחר שהחלה תקופת הלבלוב. הדשן המומלץ לגידול ורדים הוא דשן בשחרור איטי, המכיל זרחן, אשלגן וחנקן. דישון עם קומפוסט או זבל אורגני אחת לשנה בתחילת העונה אמור לעשות את העבודה.

שלב חמישי: גיזום

חשוב מאוד לגזם את הורדים כאשר מופיעים מקורות פריחת הוורד ("עיניים") בערך בתחילת האביב. מטרת הגיזום היא לאפשר לאור השמש להגיע לכל חלקי הצמח. כמו כן, נועד הגיזום לסילוק הענפים היבשים שמעכבים את הצמיחה הראויה. יש לגזם את הענפים במרחק סנטימטר אחד מאיזור צמיחתם.

התמודדות עם מחלות ומזיקים

ורדים רגישים בעיקר לקימחון ולכנימות עלה, מזיקים קלים להתמודדות בגישה האורגנית.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין