בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול עץ תפוז


הדר התפוז הוא עץ ירוק-עד, רחב נוף ובעל פירות עסיסיים. גידול עץ תפוז בגינה דורש מעט מרחב שמשתלם בהחלט להקצות עבורו. בנוסף לנוף הכפרי שעץ התפוז יוסיף לגינה, נוכל להנות מתפוזים טריים נטולי ריסוסים ישר מהעץ בזמן הטיול בגינה.

לעץ הדר התפוז מספר זנים בטעמים שונים ועם עמידויות למזיקים שונים, מומלץ לבחור את זן התפוז לפני שנוטעים עץ בגינה. למרות שכל זני התפוזים טעימים, לכל אחד טעם משלו, הזנים השונים גם מתאימים לשימושים שונים. זנים מסויימים מתאימים יותר למאכל איך שהם, זנים מסויימים מתאימים להכנת מיץ ומעט זנים מתאימים רק להכנת ריבות.

כאשר נוטעים עץ תפוז יש לקחת בחשבון מספר גורמים חשובים. ראשית, עץ תפוז זקוק לשמש מלאה ולחום בכדי לגדול. עץ התפוז רגיש לקור עז, כדאי להמנע מנטיעתו באיזור המועד למכות קור בחורף. במידה ואין ברירה, חשוב לכסות את הנוף ברשת צל בעונות הקרות.
כמו כן, זקוק התפוז להשקייה סדירה בעונת הפריחה והתנובה. כאשר מגיעה עונת הגשמים אפשר להשקות פחות. אם לא יורד גשם - ממשיכים להשקות כרגיל.

את עץ התפוז מומלץ במיוחד לנטוע באביב, יש לחפור בור בגודל פי 2 מהמיכל שהעץ נמצא בו (אם העץ נמצא במיכל 25 ליטרים צריך לחפור 50 ליטרים) ולהעמיד אותו במרכז, חשוב לוודא שמתחל הגזע יהיה גבוהה מגובהה האדמה. ברגע שהעץ ממוקם כראוי אפשר להתחיל לכסות אותו באדמה. בזמן שמכסים את השורשים צריך לוודא שלא נשארות "בועות אויר", לכן מומלץ להשקות עם צינור בזמן הכיסוי.

פריחת עץ התפוז מתחילה בין החודשים יולי לספטמבר. הפרחים קטנים ולבנים. האבקתם מתבצעת לרוב ע"י דבורים או באמצעות הרוח. בשנותיו הראשונות של עץ התפוז מומלץ לדלל את הפרחים על ידי ניעור הענפים בעונת הפריחה.

קצב צמיחתו של עץ תפוז הוא מהיר יחסית והתפוזים הראשונים יגדלו כשהעץ יגיע לגיל 3. הפירות יופיעו לרוב בחודש יולי. במידה ויהיה מחסור בהשקייה, התפוזים עלולים להתבקע בעודם על העץ. 

הטיפול העיקרי שיש לבצע כאשר מגדלים עץ תפוז הוא גיזום. יש לגזם ענפים חלשים ובוגרים כדי שיהיה לענפים החדשים מקום ומספיק אור.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין