בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול תות שדה בעציץ או בגינה


גידול תות שדה זו עבודה לא פשוטה - תות שדה זקוק לטיפול מרובה והשגחה גם בזמן שהוא נותן פרי. הפירות שמניב תות שדה יכולים להיות חמוצים ויכולים להיות מתוקים, אך בכל מקרה מדובר בפרי טעים ומרענן.

גידול תות שדה דורש קיומם של מספר תנאים. עליכם לבחור מקום שבו ייחשף לשמש מלאה, אך יחד עם זאת - יש לדאוג להגן עליו מפני הציפורים אשר לא יהססו להגיע אליו.

כמו כן, אחד התנאים ההכרחיים לגידול תות שדה הוא הרחקתו מהקרקע. יש לדאוג בכל עת כי הצמח רחוק מספיק מן האדמה ולשם כך מומלץ אף להניח יריעה כלשהי בין הקרקע לבין תות השדה.

אם עדיין אין לכם את שתיל התותים הראשון, כדאי לקנות שתיל קטן ולהרבות אותו בהברכת שלוחות. שתיל התותים שולח גבעולים ארוכים ששתילתם באדמה תגרום להתפתחות שורשים חדשים, אחרי התפתחות השורש מנתקים את הצמח מצמח האם ומקבלים שיח חדש.

בתמונה : שיח תותים עם שלוחות לעציצים חדשים

ריבוי תותים בשלוחות

אם אין באפשרותכם להשיג שיח של תותים, ניתן לגדל שיח של תות שדה מזרעים, מומלץ לזרוע בסתיו אבל אפשר גם בחורף. 

תות שדה מומלץ יותר לשתול בחודשים מרץ-אפריל, אך ניתן לשתול אותו גם לאחר מכן בין החודשים מאי, יוני, יולי ואוגוסט. 
אין לשתול תות שדה בקרקע בלתי מאווררת. 

הטיפול היעיל ביותר שנדרש בתות שדה הוא גיזום העלים היבשים ויש לעשות זאת בעקביות לאורך כל השנה, אך הקפידו להסיר את העלים היבשים בלבד ולא מעבר לכך. כמו כן, יש להקפיד על השקייה בכמות סבירה של מים לכל אורך תהליך הגידול.

תות שדה גדל בקצב מהיר ומתפשט לרוחב של עד כ-20 ס"מ. ברוב השנה תות שדה פורח בפריחה לבנה בעלת אבקנים צהובים והאבקתו מתבצעת ע"י דבורים.

גם קצב תנובת הפרי בתות שדה הוא מהיר ולרוב ניתן לראות פירות בחודשי האביב והקיץ. כאשר הפירות צצים, יש לבדוק אותם באופן קבוע ולוודא שהם אינם נוגעים בקרקע ומכוסים מפני הציפורים. 

כאמור - תות שדה הוא בעל מצבי רוח ולכן לא ניתן לחזות אם פירותיו יהיו מתוקים יותר או חמצמצים יותר, אך כך או כך הפרי הוא פופולרי מאוד וניתן לאכול אותו כמו שהוא או אפילו לשלבו בתוך עוגה ולהכין ממנו משקאות.

 

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין