בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול תפוח אדמה בגינה או באדנית


תפוח אדמה הוגדר זה מכבר כמצרך עיקרי ברוב מדינות העולם. גידול תפוח אדמה הוא למעשה גידול של אחד הצמחים השימושיים ביותר והוא מתאפשר באמצעות טיפול סבלני והתמדה.

תפוח אדמה, או בשמו המדעי סולנום הפקעות, הוא גיאופיט בעל קצב צמיחה מהיר וצמח מתפרש לגודל גובהה בין 80 ל-100 ס"מ.

על מנת לגדל תפוח אדמה תזדקקו לזרעים או לפקעות. יש לבחור אדמה קלה ונקייה (מעשבים וכדומה) ובמיקום שבו מקבלים תפוחי האדמה לעתיד שמש כמעט מלאה.

מומלץ לשתול תפוח אדמה בתחילת עונת הסתיו ולדאוג לאוורר את הקרקע לפני השתילה.
כמו כן, מומלץ לבצע חיפוי קרקע. גידול תפוח אדמה דורש השקייה מרובה ומעקב גיזום במשך כל העונה, במיוחד במידה והצמח נתקף ע"י מזיקים.

 

עם הזמן, ניתן יהיה לראות כי הפקעות מתחילות לצוץ אל מעל פני הקרקע, גם אם הן אינן מוכנות לקטיפה ולמאכל עדיין. במצב שכזה, יש לכסות את הפקעת באדמה ולחזור על הפעולה מידי פעם בפעם עד שהפקעת אכן מוכנה לקטיפה.
כמובן שיש להמשיך בהשקייה סדירה ומרובה, כאשר הפקעת נמצאת מתחת לפני האדמה ולא חשופה (השקייה מרובה של פקעת חשופה עלול להוביל לריקבון ולהתפתחות פטריות שונות).

תפוח אדמה נחשב באופן כללי לצמח רגיש למספר גדול של מזיקים. הטיפול המונע עבור תפוח אדמה, מתבצע בעיקר באמצעות חומרי הדברה ושיטות אורגניות שונות. המזיקים השכיחים ביותר של תפוח האדמה הם כימשון תפוחי האדמה, קימחון, פוזריום, תולעים וכנימות עלה.

הפקעות הן למעשה החלק האכיל בצמח (תפוח האדמה עצמו). ייתכן כי יהיה עליכם להמתין מעל לשלושה חודשים ואף עד להתייבשותו של הצמח, בטרם תשלפו את הפקעות מהקרקע.
פקעת תפוח אדמה מופיעה במגוון של זנים שונים ובהתאם לכך משתנה גם צבעה וטעמה, אך לא באופן דרסטי.

תפוחי האדמה משמשים רבות בכל הנוגע לבישול, אפייה, טיגון ועוד.
כאמור, מדובר בצמח פופולרי מאוד ברחבי כל העולם. תפוח אדמה (חי) מהווה מקור חיוני מאוד למינרלים חשובים, כגון זרחן, אשלגן, ברזל וסידן. 

 

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין