בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול ריחן (בזיליקום) בגינה, או באדנית בבית


צמח הריחן מצוי, הידוע בשמו בזיליקום, הוא צמח תבלין וריח המשמש אותנו בעיקר במטבח. טעמו וריחו משתנים (בהתאם לזן) בין חריף למתוק. גידול ריחן הוא צמח מומלץ מאוד לגידול וניתן לגדל אותו באדמה או אפילו בעציצים קטנים על החלון במטבח.

הריחן מצוי המשתייך למשפחת השפתניים, יחד עם צמחי תבלין נוספים כמו נענע, מרווה, אורגנו, קורנית ועוד.

קיימים בישראל מספר זנים של ריחן מצוי הניתנים לגידול בבית:

  1. ריחן מצוי מתוק - (Ocimum basilicum) הזן המוכר מהמטבח. ריחן מתוק הוא הזן הטיבעי הראשון למין ריחן מצוי, כל שאר זני הבזיליקום הם טיפוח של הריחן מצוי מתוק.
  2. ריחן מצוי תימני/תאילנדי - (Ocimum basilicum var thyrsifolium) מוכר בשם ריחן תאילנדי מהמגזר העיסקי. מוכר גם בשם ריחן תימני מאחר והתימנים משתמשים בו ביום שבת עוד מתימן.
  3. ריחן מצוי אפריקאי -  (O. kilimandscharicum var basilicum) זן דומה בריחו וצורתו לריחן תאילנדי, הריחן האפריקאי בעל שיח גדול וחזק יותר עם ריחות חזקים באופן משמעותי.
  4. ריחן קינמון - (O. basilicum var Cinnamon) גם הריחן ןקינמון דומה בצורתו לריחן תאילנדי, ההבדל המהותי הוא הטעם והריח. בזיליקום קינמון בעל טעם חריף ודומה לקינמון המוכר.
  5. ריחן מצוי אדום - (O. basilicum Purpurascens)זן שטופח בעיקר לנוי, מפיץ לאויר ריחות טובים כמו כל צמחי הבזיליקום.
  6. ריחן מצוי סגול - (O. basilicum var Dark Opal) טיפוח דומה לריחן האדום עם צבעים שונים.

ניתן לגדל את כל זני הבזיליקום לאורך כל השנה ומומלץ לעשות זאת דווקא בעונות החמות. לבזיליקום קצב צימוח מהיר ורוב הזנים מסוגלים להגיע לגובה של עד 1.3 מטרים.

מאיפה להשיג צמח של בזיליקום?

אפשר לגדל את הבזיליקום מזרעים או מיחורים, צמח הבזיליקום משריש במהירות מענף טרי ולכן אם אתם מתכננים לגדל מספר קטן של שיחים מומלץ לגדל את הבזיליקום מיחורים. בדרך כלל השרשת יחורי בזיליקום באורך 20 ס"מ אורכת כשבועיים.
בוחרים מספר גבעולים צעירים ומלבלבים משיח בריא ומכניסים לתוך כוס מים, מידי 3 ימים מוסיפים מים לכוס ואחרי שבועיים בוחרים את היחורים שהשרישו וליבלבו הכי הרבה ולשתול באדמה או בעציץ.

בתמונה : יחורי בזיליקום מושרשים ומוכנים לשתילה

השרשת בזיליקום יחורים מושרשים

אפשר להשריש את הבזיליקום ישר באדמה אבל אחוזי ההצלחה נמוכים יותר.

גידול הבזיליקום מזרעים מתאים בעיקר למי שרוצה ליצר כמות גדולה של צמחים. מנביטים את הזרעים במגשי סטרטרים ושותלים כשהצמחים מגיעים לגובה 10 ס"מ בערך.

טיפול וטיפוח שיח הבזיליקום?

כאמור, אפשר לגדל בזיליקום בעציץ או באדמה. גידול בעציץ קל יותר באופן משמעותי בעיקר בגלל שפשוט יותר להתמודד עם מחלות כמו ריקבון אפור ופוזריום שנמצאים בהרבה איזורים בארץ. בנוסף, עציץ גם ירחיק את הצמח מכל היצורים שירצו לכרסם את העלים העסיסיים. הריחן רגיש למספר מזיקים, בעיקר מודד זוחל, כנימות עש, כנימות עלה ופרדוניה. מיכל בנפח 3 ליטרים יעשה את העבודה בהצטיינות.

צמח הבזיליקום אוהב הרבה שמש והרבה מים, לכן רצוי למקם אותו באיזור שמקבל שמש ישירה לאורך כל היום. אם הצמח יקבל פחות 4 שעות אור ביום- הגזע שלו ירקב והצמח ימות.

חשוב להקפיד לשמור שהאדמה תמיד תשאר רטובה ולגזם ענפים מתים בזמנם.

פריחת הבזיליקום מתקיימת בעיקר בקיץ והאבקתו מתבצעת בעיקר על ידי דבורים, אך לעיתים גם באמצעות מאביקים אחרים הנמשכים לסביבת הצמח בזכות הריח החזק שלו.
ככל שהשיח יחשף יותר לשמש הוא יפרח יותר ויפיץ ריחות חזקים יותר שימשכו הרבה מאביקים לגינת הירק שלכם. אם יש לכם בגינה שיח של בזיליקום- יבקרו אצלכם גם פרפרים.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין