בלוגינון - בלוג שכולו גינון

איך לנטוע ולאקלם עץ זית עתיק בגינה


ככל שעץ יותר עתיק, כך אקלומו יותר קשה. נטיעת עץ זית עתיק היא תהליך שחשוב לבצע בקפדנות ובזהירות. המדריך הבא יפרט את החללים הבסיסיים לנטיעת עץ זית עתיק.

להבדיל מנטיעת עץ פרי או נוי צעיר, נטיעת עץ זית בוגר דורשת כלים כבדים ומיומנות גבוהה, נטיעה לא ראויה עלולה לגרום לעץ למות.

הכלל הראשון שיש לקחת בחשבון הוא עונת הנטיעה, את עץ הזית מומלץ לנטוע באביב עוד לפני שהוא מתחיל לפרוח. עץ הזית מתחיל את פריחתו בתחילת אפריל. מיקום העץ הוא גם גורם מכריע להצחלתו. חשוב לבחור באיזור שמקבל כמה שיותר שעות שמש ביום.

נטיעת העץ

בשלב הראשון יש לחפור בור בקוטר פי 3 מקוטר צוואר השורש (החלק שבין הגזע לשורשים) ובעומק גדול יותר פי 2 מגובהה השורשים.

ברגע שהבור מוכן יש להחזיר אדמה לתוכו עד שמגיעים לגובה השורש. מילוי הבור באדמה המאווררת יספק מצע מאוורר ויציב שיאפשר לשורשים להתאקלם בקלות.אחרי מילוי המצע והנחת העץ יש להרטיב את האדמה עם לחץ מים חלש.

יש לכסות את כל העץ עם האדמה תוך כדי השקייתו, השקיית האדמה בזמן הנטיעה תמנע מ"בועות אויר" להצטבר ולהפריע לשורשים להתאקלם. חשוב לדעת שלא מומלץ להדק את האדמה בשום שלב של נטיעת העץ- האדמה צריכה להשאר אורירית ככל האפשר.

השקיה וטיפול בעץ

אחרי נטיעת העץ חשוב להשקות אותו בצורה סדירה. שעת ההשקיה המומלצת הן שעות הבוקר המוקדמות וצריך להשקות את העץ ב50-100 ליטרים מים פעם בשלושה ימים.

התקנת טפטפות היא הפתרון המתאים ביותר לביצוע המשימה, מומלץ להתקין גם מחשב השקיה שיבטיח לנו השקיה מדודה ויעילה.

את צינור הטפטפות יש לסובב סביב העץ ולהתקין 4-6 טפטפות שיחלקו את המים בצורה שווה לכל סביבת העץ. מרחק הטפטפות מהעץ צריך להיות בין 40 ל 80 ס"מ.

זמן ההתאקלמות של עץ זית עתיק נע בין חודשיים לארבעה חודשים בהתאם למיקום הנטיעה ואיכות הטיפול השוטף.

כשרוכשים עץ זית עתיק הוא בדרך כלל מגיע מגוזם, במידה והעץ שאתם נוטעים לא מגוזם חשוב לגזם אותו ולהסיר ממנו ענפים מלאים.

מקור התמונה : דרך האבן

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין