בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול אננס באדנית או בעציץ בבית


אננס הוא פרי טרופי מתוק ועסיסי שאפשר לגדל מאוד בקלות אבל דורש הרבה מאוד סבלנות. גידול אננס בגינה או בעציץ יאפשר לכם להנות ממספר פירות בכל עונה.

קצת על צמח ופרי האננס

מתוך 8 מיני אננס, רק מין אחד של אננס מיובא ומגודל בישראל. צמח האננס שממשפחת הברומליים הוא שיח רב-שנתי בעל קצב צימוח איטי ועמידות גבוהה בתנאי אקלים טרופיים, שיח אננס שגדל בתנאים אופטימלים מסוגל להגיע לגובי מטר וחצי ועליו עשויים להגיע לאורך 120 ס"מ, קצוות העלים של צמח האננס קוצניים מאוד וניתן לגזור אותם במידה והצמח נטוע במקום רגיש.

פרי האננס מורכב מתפרחות שגדלות סביב אמיר הענף המרכזי וסביב האמירים של יחורי הצד שגדלים סביב השיח. בזמן צמיחתן והבשלתן, התפרחות מתאגדות ויוצרות את פרי האננס. לאחר התאגדות התפרחות ויצירת הפרי הפרי מבשיל עד להתרככות, פרי אננס אחד מורכב מכ200 פרחים.

חשוב לדעת שאסור לאכול פרי לא בשל במאה אחוז, פרי בוסר מכיל חומרים רעילים ואסור לאכול אותו. לאחר ההבשלה, פרי אננס בשל מכיל שפע גדול של מגנזיום וויטמין סי, ברומלין (ויטמין מפרק חלבונים) ואנזימים נוספים המזרזים את חילוף החומרים בגוף האדם.

גם גזע האננס אכיל והוא מכיל חומרים אנטי דלקטיים רבים, חברות תרופות רבות משתמשות בו ליצור תרופות טבעיות להתמודדות עם דלקות ומחלות דם שונות.

גידול אננס בעציץ או בגינה

ניתן לגדל שיח של אננס מצמח צעיר מהמשתלה אך ניתן לגדל בקלות צמח אננס משלכם.
במידה ואתם מעוניינים בכמות גדולה של שיחי אננס אז הדרך הנכונה לעשות את זה היא באמצעות זרעים, את זרעי האננס יש להנביט במנבטה ולהעביר למקום השתילה הקבוע כחודש לאחר הנביטה. צמח אננס שגדל מזרעים בדרך כלל יהיה עמיד יותר מכיוון שהוא גדל באקלים יציב מיום נביטתו.

הדרך השניה והמעט יותר מהירה ליצור צמח של אננס היא למצוא אצל הירקן או בסופר פרי אננס טרי עם שושנת עלים בריאה ומלאה ככל האפשר, את שושנת העלים יש לחתוך במרחק 5 ס"מ מהפרי ולשתול אותה בעציץ עם אדמת שתילה לחה, בדיוק כמו ייחור. בדרך כלל שושנת העלים תתחיל לפתוח שורשים בתוך כשבוע, בזמן הזה חשוב להקפיד על השקיה מאוזנת.

דרך נוספת ומהירה מאוד ליצור שיח בוגר אפשרית רק עם כבר יש לכם שיח אננס. שיח אננס בוגר מצמיח סביבו יחורים בעלי יכולות רביה וגטטיבית גבוהות שאפשר לנתק ממנו ולשתול באדמה. היחור יפתח שורשים מהר וסיכויי ההצלחה גבוהים מאוד.

ברגע שיש לנו צמח קטן של אננס צריך למצוא לו את המקום שבו נוכל לתת לו את התנאים המתאימים ביותר, צמח האננס אוהב חום ורגיש מאוד לקור, עם זאת השיח רגיש גם לקרינת שמש ישירה באופן מוגזם. לכן מומלץ לגדל אותו בעציץ שניתן להזיז למקומות המתאימים בהתאם לשינויי מזג האויר הקיצוניים בישראל. הפרי הראשון של האננס יגדל רק בגיל 15-20 חודשים.

צמח האננס עשיר בסוכרים מסוג שהרבה מזיקים אוהבים, חשוב להקפיד ולשמור עליו מפני המזיקים : אקריות, קמחוניות, נמלים, תריפסים וכנימות. בנוסף, צמח האננס רגיש למחלת האנטרקנוז.

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין