בלוגינון - בלוג שכולו גינון

פרחים מומלצים לשתילה בעציצים על אדן החלון


שילוב אדניות עם פרחים ססגוניים, צמחים רב שנתיים וצמחי תבלין החלו כטרנד בנוף העירוני הצפוף, והפכו לנפוצים בכל בית בעל אדן חלון רחב. צמחים על אדן החלון מכניסים לבית ריחות נעימים, צבעים ססגוניים ומראה חי ומרענן. אילו פרחים מתאימים ביותלר לשתילה על אדן החלון? 

שתילה בעציצים על אדן החלון:

גם אם נחסכה מכם גינה צמודה לבית או מרפסת רחבה, אין זה אומר שאתם צריכים לוותר על צמחייה בבית. שילוב עציצים על אדן החלון הביתי הוא הפתרון המושלם בשבילכם.  על מנת להבטיח התאמה של הצמח לאדן החלון, כדאי לבדוק מספר דברים. 

 • כמות האור - לפני שבוחרים את הצמחים אותם תרצו לשלב על אדן החלון, כדאי שתבדקו היטב מה כמות האור השוטפת את החלון במהלך היום. שהרי זנים מסוימים של צמחים דורשים כמות אור גדולה מאוד, זנים אחרים כמות אור קטנה יותר וכאלה הזקוקים לשילוב של השניים. 
 • התאמה לגודל החלון - מאחר וישנם צמחים הדורשים אדניות גדולות יותר וכאלו שיסתפקו באדניות קטנות יחסית, מומלץ לבדוק מה גודל החלון על מנת להתאים לו את האדנית המושלמת. על פי גודל האדנית המתאימה, תוכלו לבחור את הצמחיה המתאימה לכם ביותר. 
 • בחרו צמחים שתוכלו לעמוד בתחזוקתם - צמחים רבים דורשים כמויות מים גדולות והשקייה מרובה, וצמחים אחרים דורשים כמויות קטנות במיוחד והשקייה לעיתים רחוקות. אם אתם מאלה שמבלים הרבה בחו"ל או לא נמצאים הרבה בבית, כדאי לכם לבחור בצמחים קלים יותר לתחזוקה שאינם דורשים השקייה תכופות. 
 • צמחים פורים באדמה פורייה - על מנת להבטיח שהצמחים שלכם יגדלו ויתפתחו בריאים וחזקים, מומלץ להתשמש באדמת שתילה איכותית אותה רוכשים במשתלות. אשמת השתילה משלבת את כל המרכיבים אותם הצמח דורש על מנת לצמוח ולגדול. השימוש באדמה מהגינה הציבורית עשויה להיות דלה בויטמינים ומינרלים וגרוע מכך, היא עשויה להכניס לכם חרקים ומזיקים הביתה. 
 • עונת החורף היא העונה המושלמת לשתילת פקעות ובצלים הצומחים לפרחים יפיפיים כמו רקפות, נרקיסים, צבעוניים, יקינטון וכוד. 

צמחיה מתאימה לאדן החלון:

סוגי הצמחים המתאימים לגידול על אדן החלון רבים, כמה דוגמאות לצמחים מתאימים במיוחד:

 • ניצנית - הניצנית היא צמח ססגוני הפורח רב השנה והוא צובע את אדן החלון באדום, ורוד, כתום, צהוב או לבן. את הניצנית ניתן לשתול באדנית ולמקם על אדן חלון מואר. הניצנית צומחת בקצב מהיר יחסיתף והיא מגיעה לגובה של 30-40 ס"מ. חשוב להימנע מהשקייה מרובה. 
 • אמנון ותמר- אמנון ותמר הוא צמח בעל פרחים יפיפיים. מומלץ לשתול אותו בחודשי הסתיו ולהימנע משמש ישירה של שעות הצהרים. האמנון ותמר קיים בגוונים שונים כמו צהוב, בורדו, סגול על גווניו, לבן ועוד ולרב משלב לפחות 2 גוונים. קצב הגדילה של האמנון ותמר בינוני והוא מגיע לכ- 20 ס"מ גובה. 
 •  חלבלוב היערות - חלבלוב היערות מוכר גם בשם חלבלוב היער' הוא צמח עמיד וסביל במיוחד. הוא חי בתנאי יובש והוא פורח כמעט כל השנה. חלבלוב היערות הוא צמח מושלם לאדן החלון אך כזה הפונה לכיוון מערב מאחר והוא זקוק להצללה ברב היום. הוא בעל קצב צמיחה בינוני והוא מגיעה לגובה של כ- 30 ס"מ והוא מתהדר בפריחה לבנה ועדינה בעיקר בחודשי הקיץ. 
 • פנטס- צמח הפנטס מתחלק לשני זנים. פנטס אזמלני ופנטס אזמלני. הפנטס הוא צמח רב שנתי, קל ונוח לגידול. הוא דורש שמש בינונית והצללה חלקית. הפריחה שלו מלווה בפרחים עדינים בגווני אדום, לבן או ורוד  בעיקר באביב, בקיץ ובסתיו. הפנטס בעל קצב צמיחה מהיר והוא עשוי להגיע אף למטר גובה אך הוא רגיש במיוחד לקרה.
 • צמחי תבלין- צמחי תבלין הם רעיון מצוין, ריחני ושימושי במיוחד לגידול על אדן החלון. עשבי התבלים קיימים במגוון רחב של זנים וסוגים, וכדאי לכם לבחור את צמחי התבלין השימושיים ביותר בעבורכם. למשל, טימין, רוזמרין, נענע, לימונית, בזיליקום, אורגנו, זעתר, למון גראס, מרווה ועוד ועוד ועוד.
 • קקטוסים - עולם הקקטוסים הוא עולם שלם ומיוחד של צמחים מיוחדים למראה ועמידים במיוחד כל עונות השנה. קיימים קקטובים מזנים שונים כאשר חלקם מלווים בפריחה מיוחדת לאורך כל השנה וחלקם מפתיעים עם פרח אחד יחסי ומיוחד אחת לשנה. הוא אינו דורש השקייה מרובה והוא מתאים במיוחד למיקום על אדן החלון.
 • סוקולנטים - הסוקולנטים הם צמחים בעלי עלים בשרניים וזה יתרונם הבולט. הסוקולנטים אוגרים כמויות של מים בעלים שלהם מה שמאפשר להם "לאגור מים לתקופות יבשות" כך שגם אם שכחתם להשקות אותם וגם אם השמש היוקדת היתה חמה ומייבשת מתמיד, הסוקולנטים יצלחו זאת בגאון. לסוקולנטים צורות מרהיבות, עלים מפוסלים ופרחים מרהיבים. הסוקולנטים קלים במיוחד לריבוי. ניתן להשרישם בקלות.  

בנוסף, ניתן לשלב מיני שרכים, סיגלית אפריקנית, ביגוניה, סחלבים, כלניות, פרימולות, תות שדה ועוד. 

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין