בלוגינון - בלוג שכולו גינון

גידול נענע בגינה או בעציץ


נענע הוא שיח רב שנתי, בעל קצב צימוח מהיר והוא מתאים לשימוש למשקאות חמים, למשקאות קרים ואף לבישול. איך מגדלים נענע בצורה יעילה וטובה.

את הנענע ניתן לשתול לאורך כל השנה, אך הפריחה העיקרית של שיח הנענע תהא בחודשי הקיץ. את הנענע אפשר לגדל בגינה או בעציץ בקלות. על מנת להינות מנענע טרייה ובריאה בעלת עלים ירוקים רעננים, כדאי להקפיד על שתילה נכונה, בכלי מתאים. 

הטיפול בנענע:

הכנת הקרקע - הנענע הוא שיח ממשפחת השפתניים, הוא צומח בקצב מהיר ועשוי להגיע לגובה של כ- 50 ס"מ בממוצע. חשוב מאוד להקפיד להשתמש באדמה פוריה ואוורירית המנוקזת היטב גם אם בחרתם לגדל את שיח הנענע בעציץ וגם אם בחרתם לשתול אותו בגינת הבית. את הנענע ניתן לשתול במשך כל השנה.

שיח הנענע עמיד לתנאי קיצון של קרה או שרב, אך הוא רגיש מאוד למליחות, לכן כדאי להקפיד לשתול אותו באדמה נקייה ודלה במלחים.  הנענע הוא שיח שתלתן יחסית והוא עשוי 'לטפס' על מה שצומח בשכנות לו. הוא מאבד את חיוניותו בימי החורף, אך הוא חוזר לסורו בישאר ימות השנה.

שתילת נענע בעציץ - אם בחרתם לשתול את הנענע בעציץ, הרי שכדאי לכם לבחור בעציץ אותו תוכלו למקם חשוף לשמש, על אדן החלון או במרפסת. כדאי לבחור בכלי רחב יחסית שיקל על שורשי הנענע להתפתח ולהתפשט למרחב. 

תנאי  גידול - שיח הנענע צומח בצורה הטובה ביותר תחת שמש ישירה, אך גם במקרים בהם הוא ממוקם באזור עם הצללה חלקית, הוא יצליח לצמוח היטב. לנענע 30 מינים שונים כאשר רק 4 מהם נפוצים לשימוש בישראל. הנענע אמנם צמח רב שנתי, אך הוא מגיע לשיא פריחתו בחודשים יוני עד אוקטובר. 

השקיה - שיח הנענע דורש השקייה מרובה ולכן יש להקפיד לשמור על קרקע לחה באופן קבוע, אך חשוב מנגד להקפיד לא להציף את האדמה במים.במקרים בהם שתלתם את שיח הנענע בעציץ, מומלץ לרוקן את צלוחית הניקוז מספר דקות לאחר ההשקיה.

מומלץ לדאוג לגזום את ענפי שיח הנענע שקמלו על מנת לשמור על חיוניותו ועל תוצרת משובחת. בקיץ, חשוב לשמור על צמח הנענע מפני כנימות עלה המתפשטות במהירות וגורמות נזק בלתי הפיך.

השרשת צמח נענע -צמח הנענע הוא מבין הצמחים הקלים להשרשה. אפשר להשריש אפילו נענע שקניתם בסופר. להשרשת גבעול נענע יש לחתוך גבעול טרי באורך 20 ס"מ ולהשאיר עליו 6-8 עלים, את הגבעול מכניסים לכוס מים (כשהעלים בחוץ) ומניחים במקום מוצל ומואר. אחרי 3-6 ימים הגבעול יצמיח שורשים ויהיה מוכן לשתילה.

השרשת נענע

 
 
 

גידול פירות וירקות

גידול פירות וירקות

טיפוח גינות נוי

טיפים לטיפול ותחזוקת גינת הנוי

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית

גידול צמחי תבלין

גידול צמחי תבלין